Tuesday, March 14, 2017

تغذیه انواع گیاهان و زمان کود دهی آنها

علاوه بر عوامل اصلی یعنی حرارت , نور,آب و رطوبت هوا که برای رشد و نمو کلیه گیاهان ضروری است تغذیه گیاه رو نیز باید در نظر گرفت تا رشد و پرورش آن  با موفقیت توام باشد

مواد غذایی مورد استفاده برای رشد بهتر گیاهان

جهت تغذیه انواع گیاهان و گل ها محلول های مواد غذایی باید به طور کامل حاوی کلیه عناصر لازم که عبارتند از : ازت , فسفات, پتاسیم ,گوگرد , منیزیم , کلسیم , منگنز, آهن , روی , مس و کلر که باید به نسبت های صحیح دارا باشند.البته هرکسی می تواند به آسانی از نمک های مختلف,یک محلول غذایی بسازد و در این مورد دستورالعمل ها و نسخه های متعددی وجود دارد ولی این کار برای مقدار کمی که مورد احتیاج است پر زحمت و پر درد سر خواهد بود و بهتر است از کود های مخصوص که میتوانید از تمامی گل فروشی ها تهیه کنید استفاده کنید.
از آنجایی که در محلول های غذایی خیلی زود کمبود آهن و پتاسیم پیش می آید لذا کود هایی که برای این منظور به کار میرود باید حاوی مقدار زیادی پتاسیم و آهن باشد برعکس ازت زیاد در کود موجب رشد سریع و علفی گیاهان میشود و شکل و منظره اصلی گیاهان را تغییر می دهد,پس باید در چنین کود هایی نسبت مواد ازت دار کمتر باشد روی بسته های کود مقدار و چگونگی مصرف آن نیز ذکر گردیده است که میتوانید بخوانید و نکات را رعایت کنید. البته هنگام خرید کود از گل فروشی میتوانید از گل فروش نیز راهنمایی بخواهید.
اغلب بسته های کود دارای پیمانه مصرف نیز می باشند برای اغلب گل ها و گیاهان غلظت محلول غذایی به میزان 0/1 درصد مناسب  است. در مورد گیاهانی که دارای رشد شدید هستند و در جای روشنی قرار دارند باید غلظت محلول غذایی را در تابستان تا 0/2 درصد بالا برد و گیاهان حساس به نمک مانند ارکیده و آنتوریوم باید با محلول های غذایی که دارای غلظت کمتری هستند تغذیه شوند و در عوض زمان تعویض محلول را کوتاه تر کرد. ای دستور برای گیاهان و گل هایی که در جای نسبتا تاریک قرار دارند صدق می کند. زیرا این گونه گیاهان مواد غذایی کمتری را جذب کرده و مصرف می کنند.
در زمستان معمولا نور کمتر بوده و رشد و نم گیاه هم کمتر است بنابراین احتیاج گیاه به مواد غذایی کاهش می یابد. به طوری که میتوان محلول را با غلظت کمتری مصرف کرد.
اکثر اشخاصی که در خانه گل و گیاهان آپارتمانی نگهداری میکنند بعد از مدتی متوجه می شوند که گیاهشون پلاسیده و رنگ پریده می شود.
گیاهان نیز مانند انسان ها به تغذیه مناسب و مداوم نیاز دارند تا بتوانند خوب رشد کنند و عمر زیادی داشته باشند. گیاه بدون تغذیه ی مناسب هم میتواند رشد کند اما بعد از مدت کوتاهی برگ ها زرد و ساقه و ریشه آن ضعیف می شود.
جهت تغذیه انواع گیاهان , آنها به سه ماده غذایی ضروری احتیاج دارند : 1. نیتروژن جهت رشد کردن برگ های گیاه و همینطور سبز شدن  برگ ها.2. پتاس برای رشد گل گیاهان یا گل های آپارتمانی گلدار.3.فسفات برای رشد بیشتر برگ های گیاهان

زمان مناسب برای تغذیه انواع گیاهان:

برای تغذیه انواع گیاهان که در حال پلاسیده شدن و ضعیف شدن روز افزون است بهتر است هرچه زود تر تغذیه شود. ولی به طور کلی هنگامی که گیاه در فصل رشد است باید غذا داده شود.
اکثر گیاهان هر 2 تا 3 هفته یکبار به غذا نیازدارند پس توجه داشته باشید که نباید گیاه را برای مدت طولانی فراموش کرد و یکباره کلی غذا به آن بدهید.
نکته قابل توجه : گل هایی که در گلخانه یا باغ و زمین کشاورزی پرورش داده می شوند در صورتی که  از کود دهی مناسب و به موقع برخوردار باشند هنگامی که برای گل آرایی سبد گل دسته گل و تاج گل در گل فروشی ها  استفاده می شود عمر بیشتر و ظاهر زیبا تر و تازه تری  دارد .
.

No comments:

Post a Comment